День апостолів Петра і Павла: повір’я, звичаї, прикмети та привітання у прозі, віршах і листівка.


Сьогодні, 29 червня, християни східного обряду відзначають одне з найбільших християнських свят - день святих Первоверховних Апостолів Петра і Павла. Цього дня закінчується Петрівка - піст, що тривав упродовж кількох тижнів.
З 1 вересня 2023 року, Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) перейшли на новоюліанський церковний календар, і тепер всі неперехідні свята із фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше. Так у вірян сьогодні, 29 червня, велике церковне свято - день святих Петра і Павла.
Історія свята
Свято Петра і Павла відзначається приблизно з 4 століття. З найбільшим розмахом дату відзначають у католицьких країнах, особливо в Італії (а конкретніше - в Римі) і Ватикані, де і поховані мощі святих.
Апостол Петро в християнстві вважається охоронцем ключів від раю і першим в історії Папою Римським, а також автором двох книг Нового Заповіту. До знайомства з Ісусом він був звичайним рибалкою, а потім став його найближчим учнем.
Традиції та звичаї
В Україні з днем Петра і Павла пов'язувалося багато повір'їв та звичаїв. Цього дня вперше після посту дозволялося готувати молочні страви. Господині варили вареники із сиром, пекли мандрики - сирні бабки.
До цього дня готувалися колись в Україні як до великого свята: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, прибирали на подвір'ї. Вранці цього дня всі йшли до церкви. Дівчата прикрашали свої голови вінками із польових квітів, а особливо червоними маками. Повернувшись із церкви, люди розговлялися мандриками. У цей день господарі неодмінно виносили громадським пастухам гостинця: мандрик та грудку масла.
На Бойківщині пастухи збиралися на пасовиську, будували "петрівник" - невелику землянку чи загорожу, прикрашену зеленню і разом обідали. Їли молочне - щоб корови краще доїлися.
У східних регіонах України існував звичай на Петра "заполіскувати дійниці". Жінки обідали гуртом, а потім рвали трави, що мають жовтий цвіт, і годували ними корів: "щоб жовте молоко було".
Петрівка – це піст, який віряни відбувають перед святкуванням дня святих Петра і Павла. Наприкінці пістовий час закінчується, і відзначають християни українського обряду одне з найважливіших свят великого значення у релігійному календарі.Читайте також
- Синоптики попередили про негоду на Харківщині завтра
- Цікавий тест ПДР — хто кого має пропустити на зелений
- Справа Йосипа Лося — чому студенти не хочуть відвідувати заняття
- У Львові суд ухвалив рішення у скандальній справі професора Лося
- Скандал в одеському таксі — водій не вимкнув російської музики
- Майно дитини — хто управляє та як не втратити нерухомість